Στον επόμενο γύρο η Αννούλα μας!

Δημοσιεύτηκε στις 17/06/2014 στην κατηγορία Διακρίσεις Αθλητών

Στον 2ο γύρο του Portimão 2014 International Tournament U14 προκρίθηκε η Άννα Αρκαδιανού. Στο τουρνουά της 3ης κατηγορίας U14 της ΕΤΑ, που φιλοξενείται στο Portimão της Πορτογαλίας, αγωνίστηκε και η Γαλάτεια Μεσοχωρίτη, η οποία όμως ηττήθηκε "στα σημεία".

Η Αρκαδιανού είχε ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι στην Πορτογαλέζα Ines Salvador, αλλά βρήκε τρόπο να πάρει τη νίκη. Η 13χρονη αθλήτριά μας επιβλήθηκε της Salvador με 7-6 (5), 6-4 και προκρίθηκε στις "32" του Portimão, όπου θα αντιμετωπίσει ακόμα μια τενίστρια από τη διοργανώτιρα χώρα, τη Νο16 στο ταμπλό Camila Garcia.

Στο κυρίως ταμπλό της ίδιας διοργάνωσης αγωνίστηκε ακόμα μια Ελληνίδα, η Γαλάτεια Μεσοχωρίτη. Η Γαλάτεια είχε πολλές ευκαιρίες στο παιχνίδι της απέναντι στην Πορτογαλέζα Matilde Mendes και μπορούσε να πάρει τη νίκη στα δυο σετ, αλλά αφού προηγήθηκε έχασε στις λεπτομέρειες ένα γεμάτο και πολύ κλειστό tie-break. Μετά από αυτό γνώρισε και την ήττα με 5-7, 7-6 (6), 6-1.